Çocuklarda Şaşılık

Opr. Dr. Erhan Yakut, şaşılığın küçük yaşlarda tedavi edilmesi gerektiğini ileri yaşlarda yapılan bir tedavinin gözün sadece kozmetik açıdan iyi gözükmesini sağlayacağını belirtti.

Opr. Dr. Erhan Yakut, ailelerin doğuştan veya sonradan şaşı olan çocuklarını tedavi ettirmeye korktuğunu belirterek, “Aileler korkmasın.  Şaşılık ilaçla, gözlükle ve cerrahi yöntemle tedavi ediliyor” dedi.

Şaşılık rahatsızlığının yüzde 90′ ının doğuştan olduğunu belirten Yakut rahatsızlığın doğumdan hemen sonra veya sonraki ilk 5 yıl içerisinde de ortaya çıkabildiğini söyledi. Yakut, geçirilen bir göz hastalığı ya da kazanın ardından da şaşılığın görülebildiğini belirtti. Şaşılığın çocuk çağında tedavi edilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Yakut, “Şaşılık küçük yaşlarda tedavi edilmelidir. İleri yaşlarda yapılan bir tedavi gözün sadece kozmetik açıdan iyi gözükmesini sağlar. Ancak gözde bazı fonksiyonel eksiklikler kalır. Yani kişinin derinlik hissi, üç boyutlu görme yeteneği olmaz. Örneğin, bilardo oynayamaz, bir pilot olamaz” diye belirtti.

Erken müdahale

Öncesi

Öncesi

Şaşılık sonrası

Sonrası

Öncesi

Öncesi

Sonrası

Sonrası

Şaşılığın üç farklı tedavi seçeneği olduğunu ifade eden Yakut, “Şaşılık ilaçla veya gözlük kullanarak düzelebilir. Fakat düzelmediği durumlar da olabilir. Böyle bir durumda son seçenek olarak cerrahi yöntemle de tedavi etme şansımız da bulunuyor.

Ameliyatta çocuğun şaşılık durumuna göre göz kaslarını kuvvetlendiriyor ya da zayıflatıyoruz. Gözün ortada tutulmasını sağlayacak bir operasyon gerçekleştiriyoruz. Son 4 ayda Merkezimize başvuran yaklaşık 50 şaşılık hastamızın 15 ‘ inin gözlükle tedavilerini gerçekleştirdik, takipleri devam etmekte, 30 şaşılık vakasının tedavisini ise cerrahi olarak başarıyla gerçekleştirdik. Bu hastalarımızın yüzde 40 ‘ı çocuktu.” diye konuştu.